تحصیل مجارستان

مزایای تحصیل در مجارستان
 دریافت ویزای شینگن
 امکان دریافت بورس کامل تمامی مقاطع(تحصیل رایگان، خوابگاه رایگان، دریافت حقوق ماهیانه) به غیر از رشته های پزشکی (رشته های پزشکی بستگی به معدل و امتحان ورودی می توان بورسیه گرفت و یا تخفیف شهریه)
 امکان ادامه تحصیل در مقطع بالاتر بعد از فارغ التحصیل شدن
 هزینه های بسیار پایین تر از سایر کشورهای اروپایی برای زندگی، ایاب و ذهاب و....
 تحصیل به زبان انگلیسی در همه رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری
 امکان اخذ پذیرش از دانشگاهها و کالج های مجارستان بدون مدرک زبان انگلیسی
 برخورداری از بهترین امکانات خوابگاههای دانشجویی با امنیت بسیار بالا به خصوص برای دانشجویان خارجی
 دانشگاههای مجارستان مورد تأیید همه کشورهای دنیا به خصوص ایران هستند
 عدم محدودیت سنی برای تحصیل در همه رشته های تحصیلی
 ورود به کالج های پزشکی مجارستان بدون آزمون ورودی
 امکان کار دانشجویی ضمن تحصیل در مجارستان برای دانشجویان همه مقاطع تحصیلی
 امکان اخذ اقامت از طریق ویزای تحصیلی
خدمات 
 دارای نماینده رسمی در کشور مجارستان
 امکان مکاتبه رسمی و آنلاین با نماینده در کشور مجارستان
 اخذ پذیرش  و بورس تحصیلی (دانشگاه رایگان، خوابگاه رایگان، دریافت حقوق ماهیانه) برای تمامی مقاطع و تمامی رشته ها
 مشاوره در امر پیدا کردن استاد راهنما
 مشاوره و راهنمایی نوشتن پروپوزال برای تمامی مقاطع و رشته ها(داشتن پروپوزال قوی یکی از پیش شرط های اساسی برای دریافت بورس کامل می باشد)
 ترجمه تمامی مدارک موردنیاز برای بورس با کیفیت عالی و قیمت پایین
 مشاوره و راهنمایی در امر تحریر و چاپ مقالات (یکی دیگر از مدارک اصلی جهت دریافت بورس تحصیلی)
 انجام تمومی امور مربوط به بعد از پذیرش و اقامت و تحصیل در کشور مجارستان شامل: خرید بلیط، حساب بانکی، خرید یا اجاره منزل، ترنسفر از فرودگاه، تمامی امور ارزی و حوالجات، دریافت کارت اقامت و سایر امور مربوطه

شرایط بورسیه
برای تمام رشته های علوم انسانی و مهندسی می توان بورسیه تحصیلی درافت کرد. بدین صورت که دانشگاه رایگان می باشد، خوابگاه رایگان:
 برای مقطع دکتری ماهی در حدود 500 یورو در دو سال اول و 650 یورو در دو سال دوم
 مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ماهی 300 یورو
 پوشش کارت سلامت در طی سال تحصلی 
* لازم به ذکر هست اگر کسی موفق به پذیرش با بورس تحصلی نشد می توان پذیرش در تمامی مقاطع گرفت که در زیر توضیح داداه شده است.
شهریه ها
برای رشته های علوم انسانی و مهندسی:
مقطع دکتری 4500 تا 5000 یورو برای هر ترم تحصیلی
کارشناسی و کارشناسی ارشد 2500 تا 3000 یورو هر ترم تحصیلی

برای رشته های پزشکی(دندان، دارو، اتاق عمل، هوش¬بری و...)
 امکان انتقال به آمریکا
 امکان کار حین تحصیل
 امکان بورس شدن
 مدرک تحصیلی مورد نیاز: دیپلم
هر سال کالج(دوره پیش پزشکی) که دوستان باید برای ورود به دوره های پزشکی پرداخت کنند بین 5000 یورو تا 6000 یورو می باشد.
*اگر چنانچه دانشجو در یک ترم موفق به کسب حدنصاب ورود به دوره پزشکی بشود این هزینه نصف (2500 تا 3000 یورو) می شود.
* همانطور که قبلا اشاره شد با توجه به نمره های کسب شده و معدل، میتوان بورسیه پزشکی گرفت و یا تخفیف شهریه شامل حال دوستان می شود.
برای دانشگاه رشته های پزشکی هر ترم بین 6000 تا 6500 یورو هر ترم

پزشکی در مجارستان، دندانپزشکی در مجارستان، داروسازی در مجارستان، جزئ پر طرفدارترین حوزه های تحصیلی در اروپا میباشند. برخلاف بیشتر کشورهای اروپایی که در آنها ورود برای تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی بسیار مشکل و گاها غیر ممکن است، دوره های پزشکی در مجارستان مسیر ساده تری برای ورود دارند. برای ورود به دوره های پزشکی در مجارستان، متقاضی باید در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کند. این آزمون ها سالی یکبار و در دانشگاه هایی که دوره های پزشکی ارائه میکنند برگزار شده و شانس قبولی متقاضیان بستگی به دانش تحصیلی و سطح زبان انگلیسی آنها دارد. داشتن نمره مهارت زبانی نیز برای ورود به دانشگاه های مجارستان در دوره های پزشکی الزامی است. طول دوره پزشکی در مجارستان ۶ سال میباشد که دو سال اول آن دروس پزشکی عمومی و از سال سوم تخصصی خواهد بود و دانشجو دوره پزشکی ملزم به گذراندن دوره های کلینیکال و گذراندن طرح خواهد شد و در سال آخر دانشجو باید ٣٧ هفته طرح خود را بگذراند و در بیمارستان ها شیفت بدهد. در پایان دوره تحصیل مجارستان در دوره های پزشکی، مدرک Doctor of Medicine که معادل پزشکی در ایران هست به او اعطا میشود.
مجارستان از سال 2007 عضو شنگن شده است و مدرک پزشکی مجارستان را اتحادیه اروپایی و ایالات متحده آمریکا می پذیرد؛ خصوصا برای کسانی که می خواهند در نهایت به اقامت ایالات متحده آمریکا برسند، اما با توجه به ریسکی شدن ویزای تحصیلی آمریکا امکان اقدام مستقیم از ایران را ندارند، مجارستان پل خوبی است که آن ها را به این هدف خواهد رساند. مجارستان از دانشجویان خارجی خود با 4 دانشگاه برتر استقبال می کند که برنامه های پزشکی، داروشناسی و دندانپزشکی را ارائه می دهند: دانشگاه سملوایز، دانشگاه دبرسن، دانشگاه سگد و دانشگاه پچ.
مجارستان با این که از سال 2007 عضو حوزه شنگن شده همچنان در سال 2020 نیز یکی از ارزان ترین کشورهای دنیا برای زندگی است. در واقع زندگی در مجارستان 8.16% از ایران (بدون احتساب اجاره خانه) گران تر است. این در حالی است که زندگی در کشورهایی چون اتریش و سوئد بیش از 80% از ایران پرهزینه تر هستند. لازم به ذکر است اجاره خانه در مجارستان حتی از ایران نیز حدود 2% ارزان تر است. در جدول ذیل قیمت برخی اقلام در این دو کشور مقایسه شده است.
دلایل تحصیل پزشکی در مجارستان
مجارستان به دلیل مزایای نسبی زیر بیشتر مورد توجه علاقه مندان و متقاضیان تحصیل پزشکی می باشد:
شهریه و هزینه منطقی و در حد وسع دانشجوی پزشکی
انطباق استاندارد تحصیلی مجارستان با استاندارد اروپا
کیفیت بالای آموزشی ارایه شده در کالج و دانشگاه های مجارستان
مدرک معتبر مورد تایید EU
امکان انجام کار به هنگام تحصیل در دانشگاه های مجارستان

دوره های پزشکی در کشور مجارستان از کیفیت بالای برخوردار است و با استانداردهای اروپا مطابق است. از دو جهت مجارستان مقصدی بسیار پرطرفدار برای علاقه مندان به رشته های علوم پزشکی می باشد: 1- شرایط پذیرش آسان 2-شهریه ی معقول و مناسب. مجارستان دارای 4 دانشگاه علوم پزشکی می باشد که رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. تمامی مدارک صادر شده از سوی این دانشگاه ها در سراسر اروپا و ایالات متحده دارای اعتبار می باشد که این امر نیز موجب جذب دانشجویان زیادی به مجارستان شده است.
رشته ی پزشکی در بین رشته های دانشگاهی از جایگاهی ویژه برخوردار است و محبوبیت آن بر کسی پوشیده نیست. هر سال شاهد رقابت بسیار تنگاتنگ داوطلبان کنکور تجربی برای رسیدن به این رشته می باشیم. در این بین بسیاری از داوطلبان با وجود شایستگی لازم موفق به قبولی در رشته ی رویایی خود نمی گردند که از دلالیل آن می توان به رقابت بسیار شدید، سطح دانش پایین در دروس ریاضی و فیزیک، جو استرس زای کنکور و غیره را بیان کرد.
دانشگاه¬های پزشکی مجارستان مورد تائید وزارت بهداشت ایران (2020)
دانشگاههای مورد تائید وزارت بهداشت در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی
1-دانشگاه علوم پزشکی سملوایز در بوداپست (1635)
Semmelweis Medical University
2- دانشگاه آلبرت سنت جورجی در شهر سگد(1775)
Szeged Medical University
3- دانشگاه علوم پزشکی پچ در شهر پچ(1637)
Pecs Medical University
4- دانشگاه علوم پزشکی دبرسن در شهر دبرسن
Debrecen Medical University


دوره پیش دانشگاهی پزشکی (پری مدیکال) یا فاندیشن در مجارستان راه ورود آسان به دانشگاه های پزشکی
با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان از نظر دانش زبان انگلیسی و هم چنین  آمادگی کافی برای ورود به دانشکده های پزشکی را ندارند تحصیل در دوره های پیش پزشکی در مجارستان، تحصیل در دوره ی فاندیشن میتواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد. در دوره های پیش پزشکی مجارستان، متقاضی بین یک تا دو ترم به زبان انگلیسی در مجارستان تحصیل میکند و کالج  او را برای گذراندن آزمون ورودی آماده میکند. شانس قبولی متقاضیانی که در دوره های فاندیشن شرکت میکنند بسیار بالاست زیرا با منابع آزمون کاملا آشنا بوده و از قبل خود را برای سوالات آزمون آماده کرده اند. دوره های فاندیشن نیز به زبان انگلیسی برگزار میشوند. یکی از مزایای دوره ی فاندیشن این است که داوطلب می تواند بعد از اتمام سال سوم دبیرستان(دیپلم یا پیش دانشگاهی ایرانی) وارد آن شود. تیم مشاورین تحصیلی ما، آمادگی ثبت نام متقاضیان در دوره های فاندیشن (پیش دانشگاهی) و همچنین آزمون های ورودی کشور مجارستان را دارد.
مهم ترین کالج های مجارستان برای گذراندن دوره پیش پزشکی (پری مدیکال) در جدول زیر ارائه شده است:
Avicenna International College با توجه به شرایط کالج ها، شهریه ها، امکانات، درصد قبولی و ... ما کالج اوسینا Avicenna International College را بیشتر توصیه می کنیم.
*هزینه شهریه این دوره برای یکسال تحصیلی (دو ترم) 7900 یورو در کالج اوسینا می باشد.
*توضیح اینکه برای این کالج شرایط ویژه بورسیه شامل تخفیف شهریه تا 20 الی 30 درصد شهزیه وجود دارد.
McDaniel College Budapest 
Duna international college  

شهریه ها و شرایط دانشگاه های پزشکی مجارستان
* تحصل در کالج ها و دانشگاه های پزشکی به زبان انگلیسی می باشد.
* تمام شهریه های آورده شده در این فایل برای امسال می باشد، بنابراین ممکن هست برای هرسال و هر دانشگاه متغییر باششند.
دانشکده های پزشکی مجارستان ممکن است شرایط پذیرش متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند اما سیستم پذیرش کلی آنها یکسان است. بطور مثال روند تحصیل در رشته ی پزشکی برای یک فارغ التحصیل دبیرستان را در زیر مشاهده می کنید:
1. گذراندن دوره ی یکساله ی پیش دانشگاهی (فاندیشن یا همان پری مدیکال-پیش پزشکی)
2. گرفتن مدرک زبان (ایلتس یا تافل(
3. شرکت در آزمون ورودی دانشکده های پزشکی
4. انجام مصاحبه
ساختار دوره های پزشکی در مجارستان
سال تحصیلی در هفته ی اول سپتامبر هر سال شروع شده و تا انتهای ژوئن ادامه می یابد. طول دوره ها متغیر است.  دوره های پزشکی عمومی شش ساله هستند و بعد از اتمام دوره به فرد مدرک M.D اعطا می شود. دوره های داروسازی و دندانپزشکی 5 ساله هستند. در دو سال اول هر یک از این دوره ها علوم پایه پزشکی تدریس می شوند. سال سوم بیشتر بر بیماری ها و راهکارهای درمانی آنها تمرکز دارد. در دو سال آخر با توجه به نوع دوره شما با جنبه های مختلفی از حوزه ی منتخب خود سروکار خواهید داشت. این دوره همچنین بر مدیریت و ارزیابی بیماران نیز تاکید دارد. در سال آخر تحصیل، دانشجویان در کنفرانس ها، دورس انتخابی و جلسات عملی بیمارستان ها شرکت می کنند.
 1- دانشگاه سملوایز بوداپست Semmelwies
این دانشگاه اولین دانشگاه مجارستانی بود که شروع به ارائه دوره های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بهداشت به زبان انگلیسی کرد. هم اکنون حدود ٢۵ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
دانشگاه سملوایز قدیمی ترین دانشگاه کشور مجارستان می باشد و از سال 1983 دوره های پزشکی را به زبان آلمانی و از سال 1987 آغاز به جذب دانشجویان در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی کرد. اکنون دانشجویانی از 70 کشور جهان و پنج قاره درحال تحصیل در دانشگاه پزشکی سملوایز می باشند.
آزمون ورودی رشته های علوم پزشکی دانشگاه سملوایز:
آزمون شامل دروس زیست شناسی، شیمی و زبان انگلیسی در سطح دبیرستان می باشد. هزینه شرکت در آزمون 250 دلار می باشد.
این آزمون در شهرهای ابوظبی و استانبول برگزار می گردد. البته با توجه به کالج اوسینا که در بوداپست می باشد دانشپذیران می توانند این آزمون را در خود بوداپست انجام بدهند.
شهریه دانشگاه سملوایز
شهریه دوره پزشکی (۶ ساله) در دانشگاه  هر ترم 9000 دلار امریکا
شهریه دوره دندانپزشکی (۵ ساله) هر ترم 8500 دلار امریکا
شهریه دوره داروسازی (۵ ساله) هر ترم ۶٠٠٠ دلار امریکا

2- دانشگاه سگد Szeged
 دانشگاه سگد با قدمتی طولانی که در رنکینگ جهانی معمولا در ۵٠٠ دانشگاه برتر جهان قرار دارد، با معماری بسیار زیبا و کادر اداری و
اساتید قوی، یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل در اروپا و تحصیل در مجارستان میباشد.
دانشگاه سگد سطح علمی بسیار بالایی دارد و فارغ التحصیلان آن به راحتی از پس آزمون USMLE بر می آیند.
 ‌دوره های دانشکده پزشکی سگد به زبان انگلیسی
• دوره ی 6 ساله پزشکی
• دوره ی 5 ساله ی داروسازی
• دوره ی 5 ساله ی دندانپزشکی
شهریه دانشگاه سگد
• دوره ی دندانپزشکی سالیانه 17 هزار دلار
• دوره ی یکساله پیش دانشگاهی 6200 یورو
• دوره ی 5 ساله ی داروسازی 10هزار دلار
• دوره ی 6 ساله ی پزشکی (سال های اول تا پنجم سالیانه 16500دلار و ترم آخر سال ششم 8هزار دلار(
آزمون ورودی دانشکده پزشکی سگد
• آزمون ورودی این دانشگاه از دو بخش نوشتاری و شفاهی تشکیل شده است.
• بخش نوشتاری: این بخش که دو ساعت و نیم به طول می انجامد شامل سوالاتی پیرامون زیست شناسی، شیمی و زبان انگلیسی، و همچنین آماده سازی یک متن به تعداد 200 کلمه می باشد.
• بخش شفاهی: این بخش شامل آزمونی شفاهی به مدت 20 الی 30 دقیقه می باشد که توسط استاد دانشگاه انجام می شود. طی این مصاحبه دو سوال زیست شناسی و دو سوال شیمی از داوطلب پرسیده می شود.
• نمونه سوالات و مطرح شده در آزمون سرفصل های مطرح شده در آزمون ، زیست و شیمی نمونه سوال 1 ، زیست و شیمی نمونه سوال 2
• هزینه شرکت در آزمون 200 دلار می باشد.
• داوطلبانی که درس افتاده و تجدیدی در مدرک دیپلم خود داشته باشند مجاز به اخذ پذیرش نمی باشند.
*طبق شرایطی ممکن است دانشگاه داوطلبان را بدون دادن آزمون ورودی پذیرش کند، شروط شامل موارد زیر است:
• داشتن مدرک لیسانس در رشته هایی مانند علوم زیستی، زیست شناسی، شیمی، مهندسی پزشکی و فیزیک.
• داشتن دیپلم از نوع (IB (International Baccalaureate
 3- دانشگاه پچ Pecs
قدیمی ترین دانشگاه مجارستان و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا بوده و دوره های پزشکی در این دانشگاه با کیفیت بالایی ارایه میشوند. این دانشگاه در شهر پچ واقع شده است. پچ حدود 150 هزار نفر جمعیت دارد و پنچمین شهر بزرگ مجارستان است. دانشکده علوم پزشکی پچ برطبق رتبه بندی QS در بین دانشگاه های 250 تا 300 جهان است.
دوره های دانشکده پزشکی پچ به زبان انگلیسی
• دوره ی 6 ساله ی پزشکی
• دوره ی 5 ساله ی دندانپزشکی
• دوره ی 5 ساله ی داروسازی
شهریه دانشگاه پچ
• پزشکی: 16000 دلار
• دندانپزشکی: 16000 دلار
• داروسازی: 10000 دلار
مدارک زبان مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه پچ
دقت بفرمایید که منظور از مدرک زبان برای پذیرش مربوط به زمانی است که متقاضی دوره ی فاندیشن را گذرانده است.
• ایلتس: حداقل 5.5
• تافل: حداقل 66
آزمون ورودی دانشکده پزشکی پچ
آزمون ورودی این دانشگاه نیز مانند سایر دانشکده های پزشکی شامل سوالاتی از دروس زیست شناسی، شیمی و زبان انگلیسی  می باشد. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی که رشته ی آن ها مرتبط با پزشکی است ممکن است بتوانند از آزمون ورودی مستثنی شوند. هزینه شرکت در آزمون 250 دلار می باشد.
4- دانشگاه دبرسن Debercen University of medicine
شهر تاریخی دبرسن در بخش شرقی مجارستان واقع شده است و دانشگاه دبرسن دانشگاه اصلی این شهر و یکی از بهترین دانشگاه های مجارستان است که دوره پزشکی را به زبان انگلیسی ارایه میکند. دوره ی فاندیشن در این دانشگاه به نوعی آزمون ورودی و مصاحبه را از داوطلبان طلب می کند.
دوره های دانشکده پزشکی دبرسن
• دوره ی 6 ساله ی پزشکی
• دوره ی 5 ساله ی دندانپزشکی
• دوره ی 5 ساله ی داروسازی
شهریه دانشگاه دبرسن
دوره پیش دانشگاهی (فاندیشن) : 7000 دلار
پزشکی: 17000 دلار سالیانه
دندانپزشکی: 14000 دلار
داروسازی: 8000 دلار